Група ОТН - 9 Українська література (урок 2)

Урок № 31

Тема: М. Коцюбинський. Життя і творчість


Людина — найцікавіше для нас   явище тому, що вона змінюється, ховає в  собі всякі несподіванки, не задовольняєтьжодною  формою щастя
М. Коцюбинський

Портрет Коцюбинского    

Михайло Коцюбинський
(1864 — 1913)

     Усі, хто мав щастя зустрічатися з Михайлом Коцюбинським, в один голос відзначали його щире, добре серце, яке випромінювало любов до людей.
     Літературознавець Михайло Мочульський зауважував, що славетний письменник ніби й був створений для того, щоб його любили. У стосунках з людьми завжди був милим, привітним, делікатним. Зовнішнім виглядом, манерою триматися «являв собою тип  європейця в повному значенні цього слова...

дата
подія
17 вересня 1864 р. в м. Вінниці 
народився у сім'ї дрібного службовця.
     .
Початкову освіту Михайло здобув  удома.
З 1875 р
навчався  спочатку в останньому класі Барської початкової школи

згодом упродовж  п'яти років — у Шаргородському духовному училищі
(1882— 1892)
Упродовж десяти років Коцюбинський займається репетиторством у сім'ях чиновників  у Вінниці та в  навколишніх  селах,  зокрема  в с. Лопатинці Ямпільського повіту. З місцевими селянами поводився як рівний з рівними, завжди розмовляв з ними українською мовою. У цей час він підтримував зв'язки з членами підпільних народницьких організацій, які діяли в Кам'янці-Подільському та Немирові. Надаючи художньому слову великого суспільного значення, Коцюбинський у середині 80-х років пише оповідання «Андрій Соловійко, або Вченіє світ, а невченіє тьма», «Дядько та тітка», позначені оголеною тенденційністю та публіцистичною прямолінійністю.
у 1890 р
у львівському журналі «Дзвінок» побачив світ його вірш «Наша хатка».

А через рік з'являються дитячі оповідання «Харитя», «Ялинка», що засвідчили народження нового письменника.
З 1892 р
Коцюбинський працює у філоксерній партії, яка вела боротьбу з виноградними шкідниками у молдавських селах. Тут він входить до нелегального політичнокультурного товариства «Братство тарасівців», очоленого Віталієм Боровиком. У своїй програмі «тарасівці» обвинувачували царизм за політику асиміляції народів, нищення націй, висували ідею українського національного відродження. Члени товариства закликали порушувати питання «права вкраїнської нації» «скрізь, де тільки можливо», зокрема й у літературі. До «Братства тарасівців» входили такі відомі українські письменники і громадські діячі, як Борис Грінченко, Володимир Самійленко. Ідеї «Братства» відбилися в казці Михайла Коцюбинського «Хо». Праця письменника у Молдові, а потім і в Криму збагатила його свіжими враженнями, що позначилося на розширенні тематики його творчості. Він пише оповідання з життя молдаван («Для загального добра», «Пекоптьор», «Відьма») та кримських татар («В путах шайтана», «На камені», «Під мінаретами»).
з 1898 р
Відпрацювавши рік в житомирській газеті «Волинь», Коцюбинський з 1898 р. оселився у Чернігові, влаштувавшись у земській управі,               
 з 1900 до 1911 р.
працював у статистичному бюро губернського земства. Починається новий період у творчій і громадській діяльності письменника. Разом з Миколою Чернявським він розсилає звернення до українських письменників із закликами опрацьовувати не тільки селянські, а й філософські, історичні теми, шукати нові художні прийоми зображення життя в усіх його складностях і суперечностях.      Щопонеділка вечорами в будинку Коцюбинських збиралися чернігівські інтелігенти — письменники Борис Грінченко з дружиною Марією Загірньою, Микола Чернявський, Михайло Могилянський, Володимир Самійленко, Микола Вороний, Григорій Коваленко, художник Михайло Жук, вчителі, лікарі. Тут жваво обговорювалися пекучі громадські питання, аналізувалися твори
в 1903 р
Коцюбинський як член Чернігівської губернської ученої архівної комісії побував у Полтаві на святі відкриття в 1903 р. пам'ятника Іванові Котляревському. Там зустрівся з Панасом Мирним, Михайлом Старицьким, Лесею Українкою, Василем Стефаником, Оленою Пчілкою. Його твори друкуються в журналах, з 1899 р. у Львові починає виходити їх зібрання (закінчене сьомим томом у 1913 р.). Кращі новели перекладаються російською, польською, німецькою, італійською, іспанською, норвезькою, угорською мовами.
1905 р.
Багато вражень дала письменникові подорож 1905 р. до країн Центральної та Західної Європи — Австро-Угорщини, Німеччини, Італії, Швейцарії. Повернувшись додому, він бере активну участь у громадських акціях, обурюється крутійською політикою царизму. Обраний головою чернігівської «Просвіти», Коцюбинський використовує легальні форми для пропаганди ідей боротьби проти реакції, організовує шевченківський вечір, виступає з рефератом про Івана Франка. Його оповідання, новели, повість «Гаіа тог£апа», написані у 1906 — 1912 рр., відбивають події наростання революційних виступів народу та їх поразки
в 1909 — 1912 рр.)
Останні роки життя Коцюбинського позначені приятелюванням з Максимом Горьким. Він познайомився з ним в Італії, куди тричі  приїжджав на лікування.  Жив на віллі російського письменника на острові Капрі, мав з ним майже щоденні зустрічі, розмови на літературно-мистецькі теми. Польський поет Леопольд Стафф з щирою теплотою згадував українського письменника, з яким познайомився на Капрі. Коцюбинський із захопленням говорив про Італію, яка дала людству Данте і Петрарку, Мікеланджело і Леонардо да Вінчі. Його особливо цікавила тоді творчість скандинавських письменників Генріка Ібсена, Арне Евенсена Гарборга, Кнута Гам-суна, Йонаса Лі.
влітку 1910 р. з Італії
     Повертаючись влітку 1910 р. з Італії, Коцюбинський заїхав у карпатське село Криворівню, зупинився в ньому на два тижні, вивчаючи побут, звичаї, мову, фольклор гуцулів. Цей край видався йому якимось казковим куточком, де все — від мальовничої природи до первозданного побуту мешканців гір — захоплювало у чарівний полон. Задумавши написати твір про карпатських горян, Коцюбинський уважно студіює п'ять томів фольклорно-етнографічного дослідження Володимира Шухевича «Гуцульщина», зібрані Володимиром Гнатюком «Народні оповідання про опришків», перечитує твори Юрія Федьковича.

Влітку 1911 р
 він вдруге відвідує Гуцульщину, піднімається в гори до пастухів, вивчає життя селян. Ці спостереження і враження було покладено в основу повісті «Тіні забутих предків» 
Влітку 1912 р.
Коцюбинський з сином Юрком знову відвідує Гуцульщину, маючи намір зібрати матеріал для другого твору з життя горян, та хвороба порушила плани.
жовтень 1912 — січень 1913 р.)
Повернувся з Карпат зовсім немічним. Кілька місяців письменник лікується в університетській клініці проф. Василя Образцова в Києві, та медицина була безсилою.
25 квітня 1913 р.
Не стало письменника 25 квітня 1913 р. Поховано його в Чернігові на Болдиній горі, в гаю Троїцького монастиря, улюбленому місці відпочинку за життя. «Як тут гарно,— говорив Коцюбинський своєму приятелеві художникові Михайлові Жуку.— Якби помер, то кращого місця і не треба для вічного спочинку». Це його бажання було виконане.




2. Огляд творчості. Жанр новели у творчості М. Коцюбинського

Невипадково М. Коцюбинського називають «великим Сонцепоклонником». Уся творчість письменника наснажена сонячним оптимізмом, вірою у високе призначення людини. Як талановитий новатор, він звертався до різних жанрів літератури.

Жанри
Стиль
Назви твору
Дитячі оповідання

«Харитя» , «Ялинка» , «Маленький грішник»
Казки

«Хо»
Оповідання для дорослих новели

«П′ятититомник»,»Для загального добра», «Дорогою ціною»,»Сміх», “Persona grata  ,»Вдорозі», “Sntermezzo” , «Сон»
Етюди

«На камені», « Лялечка», «Цвіт яблуні», «Невідомий»
Повісті

Fata morgana”, «Тіні забутих предків»
Нариси

«Хвала життю, «В путах шайтана»
Цикл мініатюр

«На острові»
Поезія в прозі

« Пам'ять душі»

    1. 3. Дайте відповідь на питання (Так чи Ні) 

  1. М.Коцюбинський народився в селі Лопатинці.
  2. Життя і творчість М.Коцюбинського пов’язані з Поділлям, Волинню, Слобожанщиною.
  3. Перше оповідання «Андрій Соловейко, або Вченіє світ, а невченіє тьма» не було надруковано.
  4. Коцюбинський закінчив Кам’янець – Подільський університет.
  5. У 1890р. під час поїздки до Львова знайомиться з Нечуєм-Левицьким.
  6. Коцюбинський працював у археологічній комісії.
  7. М.Коцюбинський очолив товариство «Просвіта» у Чернігові.
  8. Коцюбинський організовує «суботи» для чернігівської інтелігенції та молоді.
  9. Найвищі здобутки художньої майстерності М.Коцюбинського пов’язані з романтизмом.
  10. На одній з літературних «субот» М.Коцюбинський зустрівся з Панасом Мирним, М.Старицьким, Лесею Українкою, Оленою Пчілкою, В.Стефаником.
  11. У тому ж році, що й Коцюбинський померла Леся Українка.


4. Виконайте тестове завдання

    1. Михайло Коцюбинський народився у

      A)    Шаргороді
       Б) Києві
       B)    Чернігові
       C)   Вінниці

2.    М. Коцюбинський навчався у

А) Чернігівській початковій школі

Б) Єлизаветградському реальному училищі

В) Шаргородській семінарії

Г) Кам'янці-Подільському університеті


3.    З 1891 року, склавши екстерном іспит при Вінницькому реальному училищі, М.Коцюбинський працює

А) інженером
Б) редактором
В) службовцем
Г) репетитором

4.    Першим твором, написаним 1884 року, був
А)    
Б)    
В) 

Г)  

5.    М. Коцюбинський почав друкуватися в 1890 році: львівський дитячий журнал "Дзвінок" опублікував 
А) оповідання "Андрій Соловійко, або Вченіє світ, а невченіє тьма"
Б) оповідання "Харитя"
В) вірш "Наша хатка"
Г) оповідання "Ялинка"

6.    Усі твори написані з життя молдовського і кримсько-татарського народу, ОКРІМ
А) 

Б)  

В)  

Г)  
7.    На портреті зображено

А) Гликерію Максимівну - матір письменника

Б) Олександру Аплаксіну - статистку, з якою працював і в яку закохався Михайло

В) Ірину - доньку митця

Г) Віру Дейшу - дружину М.Коцюбинського

8.    Остаточний перехід від реалізму до модернізму помітний у творі
А)  

Б)  

В)  

Г)  

9.    М. Коцюбинського називали

А) Людинознавцем
Б) Великим модерністом
В) Сонцепоклонником
Г) Всеобіймаючим оком України

10. М. Коцюбинський в українській прозі початку XXст. в Україні вважається одним із творців

А) соціально-психологічного роману
Б) психологічної новели
В) соціально-побутової повісті
Г) пригодницької новели

11. В українській літературі М.Коцюбинський започаткував

А) експресіонізм
Б) неоромантизм
В) символізм
Г) неореалізм
Д) імпресіонізм
Е) футуризм

Комментариев нет:

Отправить комментарий