Група К - 8 Українська мова (урок 9)

Тема: Вищий і найвищий ступені порівняння прикметників


Прикметник – це така особлива частина мови, яка може утворювати ступені порівняння. Та чи всі прикметники мають таку властивість? Давайте розберемося з цим питанням!

У загальному понятті прикметник – це частина мови, яка виражає ознаку предмета та відповідає на питання «який?», «чий». Отже самі прикметники не є однаковими за характеристиками та поділяються на 3 групи:

1. Якісні прикметники виражають різні ознаки предметів. Це можуть бути різні властивості предметів або живих істот, що можна сприйняти органами почуттів, помітити в просторі або часі. Також до якісних прикметників належать риси характеру людей, фізичні та вікові характеристики.

Наприклад, висока жінка, хитра лисиця.

2. Відносні прикметники виражають певну ознаку предмета чи особи по відношенню до чогось.

Наприклад, скляне вікно, подвійна платня.

3. Присвійні прикметники вказують на належність предмета комусь або чомусь. Частіше на все – людині. Цей вид прикметників відповідає на питання «чий?», «чия?», «чиє?».

Наприклад, мамине вбрання, поетова пісня.

Не плутайте присвійні прикметники із займенниками!

Тепер вам легше зрозуміти, що ступені можуть утворювати тільки якісні прикметники. Адже тільки вони вказують на неоднакову міру якості. Та й дивно буде звучати, якщо ми назвемо вбрання більш або менш маминим. Хоча в реальному житті це може зустрічатися. Але ми ж зараз про правильність мови кажемо, тому давайте запам’ятаємо правила утворення ступенів порівняння якісних прикметників.

Існує 2 ступеня порівняння прикметників – вищий та найвищий. І в кожному зі ступенів розрізняють 2 форми утворення прикметників – просту та складену.

1. Із поданих якісних прикметників вищого ступеня порівняння випишіть спочатку прикметники простої, потім — складеної форми.
Тепліший день, більш добра людина, менш приємний захід, стрункіша дівчина, нижчий стіл, більш дорогий годинник, веселіший настрій, менш солодкий торт, щед­ріша сестра, дешевший товар.

2. Із поданих якісних прикметників найвищого сту­пеня порівняння випишіть у першу колонку прикмет­ники простої, у другу складної, у третю — складеної форми.
Найдешевша сукня, щонайрозумніший вчинок, най­менш потрібна річ, найбільш потрібна книга, найглибша криниця, миліший від усіх юнак, найбільш чарівний сон, найкраща відповідь, найкоротший шлях, найменш вда­лий варіант, якнайкращий товар, найбільш червоне яб­луко.

3. Утворіть, якщо можна, ступені порівняння пода­них прикметників.
Ніжний, лисий, глибокий, чорнявий, широкий, відпо­відальний, блакитний, сліпий, здоровий, рідкий, моло­дий, гіркий.



Комментариев нет:

Отправить комментарий