Група СР - 8 Українська мова (урок 7)

Тема: Словозміна іменників ІV відміни


До IV відміни належать іменники середнього роду із закінченням -а (-я) в називному відмінку однини, які при відмінюванні набувають суфіксів -ат ( ят) або -ен. Здебільшого це назви малих за віком істот і здрібнілі назви

Відмінювання іменників IV відміни
ОДНИНА
МНОЖИНА
Н.
Лоша́
ім’я
лошата
імена́
Р.
лоша́ти
імені, ім’я
лоша́т
Іме́н
д.
лоша́ті
імені
лоша́там
імена́м
Зн.
лоша́
ім’я
лоша́та, лоша́т
імена́
Ор.
лоша́м
і́менем, ім’ям
лоша́тами
імена́ми
м.
на/у лоша́ті
на/в і́мені
на/у лоша́тах
на/в імена́х
Кл.
лоша́
ім’я
лоша́та
імена́

Зверніть увагу!
У родовому відмінку іменники IV відміни мають закінчення -и (після суфікса -aт- (-ят-)) та -і (після суфікса -єн-): 
У давальному й місцевому відмінках однини іменники IV відміни мають закінчення -і: 
У знахідному відмінку множини іменники IV відміни — назви істот мають паралельні форми: Не вчи старого, як гусенят (гусенята) пасти (Нар. творч.). Суфікс -am- (-ят-) буває в усіх відмінках іменників IV відміни, крім називного і орудного:  але малям, лошам.
Суфікс -єн- буває в усіх непрямих відмінках однини іменників IV відміни, крім знахідного, та в усіх відмінках множини.

1. Перепишіть, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі. Після кожного з іменників позначте в дужках його відмінок і число.
Зразок. Всі птахи захищають своїх (пташенята) — Всі птахи захищають своїх пташенят (Р. в. мн.).
1. Нема тої корови, щоб (теля) не була. 2. Верблюдиця, може, й негарна, а (верблюденя) люба. 3. Чорний ворон для своїх (вороненя) білий. 4. Не сподівайся доброго пса з (вовченя). 5. Дарма чіпляти (порося) золотий нашийник. 6. Доростуть колись і (щенята) зуби. 7. Чорний бусол білого (буйволеня) не матиме. 8. Сокіл найбільше шанує свої крила, а людина тішиться (ім’я) (Нар. творч.).

2. Перепишіть, вставляючи пропущені літери.
1. Мати колихала д..тинча, серце билось в радості й тр..возі (Д. Луценко). 2. Матер..на пісня зал..тіла в груди н..мовляті (М. Рильський). 3. Ти сили дай мені, кохана мати, до боротьби зі злом! Зроби, щоб з кволого пискляти я став орлом! (Р. Завадович) 4. І зріс м..тець з маленького д..тяти, щоб загр..міти в рідній стороні (А. Малишко). 5. Мати до д..тинчат, як ластівка до ластів’ят (Нар. творч).

3. Спишіть словосполучення, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі.
На маленькому (собача), доглядаю двох (немовля), придбали трьох (каченя), подарувати двом (хлоп’я), розмовляти із (хлоп’я), дати їсти плямистим (оленя), звичаї збереглися в наших (плем’я), каталися на (лоша), не вистачає двох (коліща), простягає маленькі (рученя), на чорненькому (цуценя), любуватися (дитинча), народилося троє (левеня).

4. Спишіть речення, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі.
1. Троє білих пухнастих (левеня) народилося в зоопарку під (Київ) (З Інтернету). 2. За (собача) їхав на велосипеді, уявлялося дівчині, хлопчак. 3. Діти придумали (ім’я - у мн.) новонародженим (лоша). 4. Південноафриканських бушменів вважають найдавнішим (плем’я). 5. Самки доглядають за (оленя - у мн.) до 1 року. 6. Спортсмени допомогли (бобреня), якого знайшли пораненим на полі для гольфу.


Комментариев нет:

Отправить комментарий